DTA4X20800NC000S0P
Evolv® Terminal prise optique avec technologie Pushlok® 2 ports d'abonnés, perte nominale de 08dB, rapport de puissance 60/40 pour le port de passage, non préterminé
Spécifications générales
| Référence du produit | DTA4X20800NC000S0P |
| Type de produit | Terminaux |
| Environnement | Extérieur |
| Type de câble | Stubless |
| Catégorie de fibre optique | G.657.A1 |
| Emballage | Emballage individuel |
| Matériel préconnectorisé préassemblé | Non |
| Type de montage | Installation aérienne, Installation sur poteau, Montage sur socle, Installation en chambre de tirage |
| Option d'épissure | Non |
| Application | Fiber to the Premises (FTTP) |
Standards
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
| Approvals and Listings | USDA Rural Development Programs |
| Design And Test Criteria | Telcordia GR-771-CORE, Issue 1 |
Conception
| Verrouillable | Non |
| Nombre de fibres | 4 |
| Nombre de fibres d'entrée | 1 |
| Fibres par port | 1 |
| Nombre de ports monofibre, connecteur SC APC | 4 |
| Matériau du boîtier | Plastique |
| Type d'adaptateur, niveau maître | Plastique |
| Couleur de l'adaptateur avant | Noir |
| Type de connecteur (avant) | Pushlok |
| Type de câble d'entrée | Stubless |
| Type de scellage | Soudé |
| Couleur Boîtier | Noir |
| Couleur | Noir |
| Famille de produit | Evolv |
| Nombre de ports | 4 |
Conception
| Couleur du boîtier de l'adaptateur | Noir |
| Style d'adaptateur | APC |
| Type d'adaptateur | Pushlok |
Mechanical Characteristics
| Cold mate/demate | -40 °C |
Optical Specification - Hardware
| Pass-Through Port, Insertion Loss, Max | 3.1 dB |
| Drop Port, Reflectance, Maximum | > -65 dB (optical return loss) |
| Drop Port, Insertion Loss, Typical | 8 dB |
| Drop Port, Insertion Loss, Max | 8.7 dB |
| Pass-Through Port, Insertion Loss, Typical | 2.8 dB |
| Pass-Through Port, Refectance, Maximum | > -65 dB (optical return loss) |
Connector Specs
| Polish | APC |
| Housing colour | Black |
| Housing material | Plastic |
Specifications - Connector A
| Connector type | Pushlok |
| Polish | APC |
| Endface type | SC APC |
Dimensions
| Height | 30 mm |
| Width | 134 mm |
| Depth | 154 mm |
| Weight | 0.39 kg |
Ordering Information
| Packaging method | Box |
| Units per delivery | 1/1 |
Stubless Multiport Evolv® Terminal System
Reduces distribution cable fibre count; allows full plug and play distribution deployment, without requiring splicing
Full Preconnectorized Single Fibre Architecture
A cost effective solution that diverts a portion of power to support a typical run of 32 to 64 ONTs
Supports Various Power Split Ratios
Solutions available to accommodate numerous combinations of power split ratio designs
Rapid Repair/Restoration
Damaged single-fibre preconnectorized drops can be repaired quickly with low-skill technicians to restore subscriber services
Dual-Ended ROC™ Drop Cable Assembly
ROC™ drop assemblies terminated with Pushlok connectors on both ends provide quick and efficient connectivity between terminals