SPH-12OTR-12A9H
Integrated Single-Panel Housing 12 F, bottom-mounted OptiTip® adapters, front-mounted LC duplex adapters, UPC, Single-mode (OS2)
General Specifications
| Product Number | SPH-12OTR-12A9H |
| Product Type | Housings |
| Fiber Category | Single-mode (OS2) |
| Mounting Type | Wall-Mountable |
| Application | Enterprise Networks |
Standards
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
Design
| Fiber Count | 12 |
| Adapter Type Front | LC duplex |
| Housing Type | Integrated Single-Panel (ISPH) |
| OptiTip® Adapter Placement | Bottom-mounted |
| Panel or Cassette Type | CCH |
| Panel or Module Type | CCH |
Design - Adapter
| Adapter Type | LC duplex |
Connector Specs
| Polish | UPC |
Specifications - Connector A
| Connector Type | LC duplex |
| Polish | UPC |
Specifications - Connector B
| Connector Type | OptiTip® |
Dimensions
| Height | 165 cm |
| Width | 15.2 cm |
| Depth | 38 cm |
Ordering Information
| Package Contents | Housing; installation guide; label, unit ID; 2 mounting brackets; 2 screws, 10-32 x .25; 2 screws, 8-18 x .625; 4 screws, 6-32 x .25 and 4 screws, 6-32 x .312 |
| Shipping Weight | 0.7 kg |
| Shipping Height | 198 mm (7.8 in) |
| Shipping Width | 171 mm (6.73 in) |
| Shipping Depth | 53 mm (2.09 in) |
| Units per Delivery | 1/1 |
Factory terminated
Eliminates need for field termination, improving reliability and speed of deployment
Configurable in 12 and 24 fibers, single-mode and multimode, supporting SC, LC and ST® compatible connectors
Network flexibility