MOF-1248TD020F
OptiSheath® MultiPort Flex Terminal Stubbed 12F, Single-mode (OS2), Toneable, 20 ft
General Specifications
| Product Number | MOF-1248TD020F |
| Product Type | Terminals |
| Environment | Outdoor |
| Fiber Category | Single-mode (OS2) |
| Packaging | Bulk Pack |
| Termination | One end |
| Technology | Pushlok |
| Installation Methods | Underground |
Standards
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
| Design and Test Criteria | IP68 |
Environmental Conditions
| Temperature Range, Operation | -40 °C to 70 °C (-40 °F to 158 °F ) |
Design
| Lockable | No |
| Fiber Count | 12 |
| Number of ports - cut | 12 |
| Number of single-fiber ports, SC APC connector | 12 |
| Housing Material | Plastic |
| Number of Fibers in Input Cable | 12 |
Mechanical Specifications
| Cold Mate/Demate | -40 °C (-40 °F) |
| Cable Length | 20 ft |
Specifications - Connector A
| Connector Type | Bare end stub |
| Insertion Loss, Max. | 0.4 dB |
| Insertion Loss, Typical | ≤ 0.15 dB |
| Reflectance, Typical | ≤ -65 dB (optical return loss) |
Specifications - Connector B
| Connector Type | OptiTap® in-line adapter (female) |
| Polish | APC |
| Insertion Loss, Max. | 0.4 dB |
| Reflectance, Typical | ≤ -65 dB (optical return loss) |
Ordering Information
| Packaging Method | Box |
| Units per Delivery | 6/1 |
Low profile, small-form-factor multiport terminal
Reduces construction material cost by enabling smaller pedestals and vaults
Custom length stub, splice-on end
Enhanced flexibility when deploying
In-line OptiTap® cable assembly connector ports in individual tails
Maximum flexibility when installing in congested pits which reduces need for remediation
Factory-terminated polished connectors
Eliminates loss associated with excess fusion splices
Environmentally secure and rated to IP68
Eliminates the risk of moisture ingress