002Z48-21V31M29
ActiFi® Composite Cable, Tight-Buffered, Indoor, Plenum 2 F, 2 Cu Conductor, 18AWG
General Specifications
| Product Number | 002Z48-21V31M29 |
| Installation Methods | Plenum |
| Cable Type | Tight-Buffered |
| Environment | Indoor |
| Product Type | Distribution |
| Fiber Category | SMF-28® Ultra |
| Flame Rating | Plenum (OFCP) |
| Cable geometry | Round |
Standards
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
| Approvals and Listings | National Electrical Code® (NEC®) OFNR, UL-1666, CSA OFN FT-4 |
| Design and Test Criteria | ICEA S-83-596 |
Environmental Conditions
| Temperature Range, Installation | 0 °C to 60 °C (32 °F to 140 °F ) |
| Temperature Range, Operation | 0 °C to 70 °C (32 °F to 158 °F ) |
| Temperature Range, Storage | -40 °C to 70 °C (-40 °F to 158 °F ) |
Cable Design
| Central Element | Yarn |
| Fiber Count | 2 |
| Number of Ripcords | 1 |
| Outer Jacket Color | Yellow |
| Outer Jacket Material | Flame-retardant |
| Conductor | 18 AWG |
| Tight Buffer Color | Blue, Orange |
| Tight Buffer Diameter | 0.9 mm (0.04 in) |
| Number of Conductors | 2 |
| Flame Rating | Plenum (OFNP) |
Mechanical Specifications
| Max. Tensile Strength, Long-Term | 100 N (22.48 lbf) |
| Max. Tensile Strength, Short-Term | 334 N (75.09 lbf) |
| Min. Bend Radius Installation | 84 mm (3.31 in) |
| Min. Bend Radius Operation | 56 mm (2.2 in) |
| Nominal Outer Diameter | 5.6 mm (0.22 in ) |
Optical Characteristics
| Fiber Code | Z |
| Performance Option Code | 31 |
| Fiber Category | OS2 |
| Fiber Type | Single-mode (OS2) / 250 µm |
| Fiber Name | Bend-Improved Single-mode (OS2) |
| Maximum Attenuation | 0.4 dB/km / 0.4 dB/km / 0.4 dB/km |
| Wavelengths | 1310 nm / 1383 nm / 1550 nm |
| Fiber Compliance | ITU-T G.652.D and ITU-T G.657.A1 |
Dimensions
| Cable Weight | 42.4 kg/km (28.49 lb/1000 ft) |
2-in-1 composite cable design
One cable meets power and signal needs
1, 2, 4 or 6 ClearCurve® ZBL or SMF-28® Ultra fibers
Reliable performance in challenging routes
16, 18, or 20 AWG copper conductors
Power transmission with flexibility in design
Conductor color code
Closely follows Telcordia fiber color code
Mutual capacitance between adjacent conductors
<50 pF/ft
Conductor insulation material and thickness
PVC insulation, thickness varies depending on AWG size
900 µm buffered fibers
Easy, consistent stripping
Common Installations
Compliant with ICEA S-83-596