LDC-SMH-216
LGX Compatible Hardware LDC, Splice Module Housing, 7 in, 216 F, Ribbon Splicing
General Specifications
| Product Number | LDC-SMH-216 |
| Product Type | Housings |
| Mounting Type | Rack-mount |
Standards
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
Design
| Housing Type | LDC |
| Splice Tray Options | Splice trays PN 09-004-67, 09-004-66, 09-035-18 |
Dimensions
| Height | 178 cm |
| Depth | 279 cm |
| Weight | 4.5 kg |
Ordering Information
| Height Unit | 4 U |
| Package Contents | Lightguide Distribution Center (LDC) Splice Housing, LGX® Compatible, 216 F, holds (18) 12 F mass fusion splices in a single splice holder (trays not required), ships with one UCC clamp kit, mounting brackets and screws |
| Shipping Weight | 7.2 kg |
| Units per Delivery | 1/1 |