216KAE-T4230A20
SOLO® ADSS Loose Tube, Gel-Filled, Dual-Jacket Cable 216 F, 62.5 µm multimode (OM1)
General Specifications
| Product Number | 216KAE-T4230A20 |
| Tipo de cable | Tubo holgado |
| Ambiente | Externo |
| Tipo de producto | Autoportante, ADSS |
| Categoría de la fibra | 62,5 µm MM (OM1) |
| Geometría del cable | Otros |
Standards
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
| Approvals and Listings | USDA Rural Development Programs |
| Common Installations | Outdoor self-supporting aerial |
| Design and Test Criteria | ANSI/ICEA S-87-640 |
Condiciones ambientales
| Rango de temperatura, instalación | -30 °C to 70 °C (-22 °F to 158 °F ) |
| Rango de temperatura, funcionamiento | -40 °C to 70 °C (-40 °F to 158 °F ) |
| Rango de temperatura, almacenamiento | -40 °C to 75 °C (-40 °F to 167 °F ) |
Diseño del cable
| Elemento central | Dieléctrico |
| Número de fibras | 216 |
| Número de hilos de rasgado | 3 |
| Codificación de los colores del tubo de buffer, capa 1 | Azul, Naranja, Verde, Marrón, Pizarra, Blanco |
| Color de la chaqueta externa | Negro |
| Material de la chaqueta externa | Polietileno (PE) |
| Elementos y/o armadura de resistencia a la tracción - Capa 1 | Miembros de rigidez dieléctrica |
| Diámetro del tubo de buffer | 2,85 mm |
| Material de la chaqueta interna | Polietileno (PE) |
| Número de tubos activos | 18 |
| Número de posiciones del tubo | 18 |
| Cinta | Expandible en agua |
| Cinta, capa 1 | Expandible en agua |
| Cinta, capa 2 | Expandible en agua |
| Coloración de la fibra | Azul, Naranja, Verde, Marrón, Pizarra, Blanco, Rojo, Negro, Amarillo, Violeta, Rosa, Verde agua |
| Fibras por tubo | 12 |
| Color Code Standards | Telcordia |
Especificaciones mecánicas
| Diámetro externo nominal | 19,7 mm |
| Código de vano | 2 |
| Min. Bend Diameter Installation | 592 mm |
| Min. Bend Diameter Operation | 394 mm |
Optical Characteristics
| Fiber Code | K |
| Performance Option Code | 30 |
| Fiber Category | OM1 |
| Fiber Type | Multimode |
| Fiber Name | 62.5 µm MM (OM1) |
| Maximum Attenuation | 3.4 dB/km / 1.0 dB/km |
| Wavelengths | 850 nm / 1300 nm |
| Fiber Compliance | ISO/IEC 11801 |
| Fiber Core Diameter | 62.5 µm |
| Coating diameter | 242 µm |
| Serial 1 Gigabit Ethernet | 300 m / 550 m |
| Serial 10 Gigabit Ethernet | 33 m / - |
| Minimum Effective Modal Bandwidth (EMB) | 220 MHz*km / - |
| Min. Overfilled Launch (OFL) Bandwidth | 200 MHz*km / 500 MHz*km |
Dimensiones
| Peso del Cable | 281 kg/km (188,82 lb/1000 ft) |
Loose tube design
Stable performance and compatibility with all common fiber types
Self-supporting
Easy, one-step installation
Track-resistant jacket available
Suitable for installations up to 25 kV electric field potential
Innovative waterblocking cable core
Provides efficient and craft-friendly cable preparation